Pezsgő
A legenda szerint a pezsgő megszületése egy vak francia szerzetes, Dom Pierre Perignon nevéhez fűződik. Perignon a XVII. és a XVIII. század fordulóján a hutvillers-i apátság pincemestere volt. Egy őszi napon lement a borospincébe, hogy ellenőrizze az újbor erjedését. Amikor a fehér borokat érlelő hordó egyikéhez ért, az első korty után pezsgést érzett a szájában. Ekkor felkiáltott: Gyertek testvéreim, csillagokat iszom! A szerzetes emlékét ma is őrzik. A Moat és Chandon család a 1820-as években megvásárolta az apátság romjait, újjáépítették, és pezsgőgyártásba kezdtek. 1936-ban bocsátották ki az első luxuskivitelű pezsgőszállítmányt, mely az italkeresztségben a Dom Perignon nevet kapta. Ez a pezsgőfajta azóta világkarriert futott be.
A magyarok is jeleskednek a pezsgőgyártásban, 1882-ben Törley József Budafokon alapított pezsgőgyárat, termékét a mai napig ihatjuk.
A Dom Perignon pezsgő gyártása során az alapbort újból erjesztik speciális körülmények között, zárt térben. Az alapborhoz ötvenszázalékos cukortartalmú bort, ún. trilázslikőrt adnak, hogy az érlelés során a kívánt szénsavtartalmat elérjék. Ehhez kell még egy különleges élesztő is, mely jól tűri a hideget és az alkoholt, és emellett kiválóan ülepedik.
A másik eljárásnál a pezsgőt szintén palackban erjesztik, majd leszűrik, és másik üvegbe töltik. A dugó a művelet megkoronázása. A champagne-i módszernél a pezsgősüveget dróthálóval rögzített parafa dugóval zárják le, légmentesen.
A más módon készült pezsgők dugója műanyag is lehet. Ez kevésbé jó, mert hagyja kiszökni a buborékot, így általában csak egy évig tart a pezsgő minősége.
A legolcsóbb fajta az ún. tankpezsgő. Ebben az esetben a pezsgőt a gyárban nagy űrtartalmú fémtartályokban, tankokban erjesztik.
A pezsgőt hűtve kell kínálni, de 3-4 óránál tovább nem szabad a hűtőben tárolni, mert az árt a bukéjának. A fehér pezsgő 100C-ra, a vörös 130C-ra hűtve a legfinomabb. Ha szakszerűen behűtöttük, akkor a dugót és a foglalatot könnyen távolíthatjuk el az üvegről.
Az elegáns pezsgőbontás titka, hogy az üveget 25 fokos szögben kell tartani, a dugót lassan, ide-oda mozgatva kell kihúzni. Így csak pukkan, de nem durran.
Az ünnepi pezsgőspohár hosszúkás, fölfelé szélesedő, ezekben a poharakban igazán látványosak a csillogó buborékok!
Szóval fogyasszuk ezt az ünnepi italt ne csupán Szilveszterkor, de Valentin napra, születésnapra és más családi ünnepekre is!
************************************************************