Persze rendelthetsz is salátát, nagy divat manapság a saláta házhozszállítás. Ugyanakkor ha magad készíted, akkor frisebb salátát ehetsz - s talán az elfogasztásával is végzel, mire a futár egyáltalán megérkezne...
Zöldségek főzése
Salátához a zöldséget a már forró vízbe dobjuk, így az hirtelen fő meg, és a víz nem veszi át az ízét.
Leveshez viszont a zöldséget hideg vízbe dobjuk, hogy megadja az alapízt.
A k betűvel kezdődő zöldségekhez tegyünk egy kis szódabikarbónát a vízbe, illetve az első 10 percben fedő nélkül főzzük, így elkerülhetjük a későbbi kellemetlen puffadást.
Néhány zöldség főzési ideje:
• Bab 60-70 perc
• Karfiol 15-20 perc
• Sárgarépa 20-25 perc
• Kelbimbó 15 perc
• Spenót 3-4 perc
• Cukkini 15-20 perc
Csak kifogástalan, friss anyagot vásárolok, gondosan megtisztítom, és vékonyan hámozom, hogy ne csökkentsem a vitamintartalmat. Az emészthetetlen rostos részeket nem használom fel, a tisztított nyersanyagokat vízben nem tárolom. A megmosott zöldsalátát mindig leszárítom, és nem nyomkodom össze.
A salátaöntetek készítéséhez olaj (olíva-, napraforgó-, földimogyoró-, szójaolaj) is használható. Pikáns íz a hagyományos ecettel vagy annak különböző ízesített változataival, például alma-, zöldség-, zeller-, tárkony-, borecet, stb., továbbá citromlével, mustárral esetleg paradicsompürével, ketchuppal érhető el. Az öntetek összetevője lehet a majonéz és a tejszín.
Egyéb fűszerekkel is lehet kísérletezni, mint a curry, Worcester, Tabasco, kapribogyó, olívabogyó, kömény, ánizs, bazsalikom, borsikafű, borsmenta stb. Remek üdítő és pikáns ízű salátaöntetek készíthetők tejföl, joghurt, kefir, aludttej felhasználásával. Az egyes salátaöntetek íze változatosabbá tehető finomra vágott snidlinggel, petrezselyem- és zellerzölddel, friss kaporral, tárkonnyal, lestyánnal is.
Ügyelni kell azonban arra, hogy a salátakészítés során minden fűszert és ízesítőt mértéktartóan kell használni, mert az utólagos ízesítésre mindig van lehetőség, de a túlzott ízek megszüntetésére nincs mód. Éppen ezért készítés közben többször is megkóstolom a salátalevet vagy-öntetet, nehogy végül élvezhetetlensége miatt a belekevert nyersanyagokat is tönkretegyem.
************************************************************
Júlia-féle tésztasaláta
Hozzávalók:
100 g csiga-, csavart- vagy kagylótészta, 200 g csemege kukorica (konzerv), 1 nagy fej lilahagyma, 50 g reszelt rokfort, 4 dl kefir, 1 narancs, 1 dl majonéz, 1 gerezd fokhagyma, só és törött fehér bors
Elkészítése:
A tésztát a szokásos módon, sós vízben megfőzöm, és hideg vízzel leöblítve, jól lecsöpögtetem. A narancsot meghámozom, karikákra vágom, majd a karikákat kis kockákra metélem. A lilahagymát megtisztítom, és finomra vágva meg is sózom (nem besózom). Összekeverem, hogy a só mindenütt érje. 15 percig hagyom állni. Közben a majonézt simára keverem a kefirrel, hozzáadom a zúzott fokhagymát és a reszelt rokfortot. Ízlés szerint megborsozom.
A mártásba forgatom a főtt tésztát, a levétől lecsurgatott kukoricát, a hagymát (amit nem kell kicsavarni) és a narancskockákat. Az egészet alaposan összekeverem, majd befedve egy napra rakom a hűtőszekrénybe. (Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy az ízei jól összeérjenek.)
Tálalás előtt kevés rokforttal külön is megszórom, és lilahagyma-karikákkal kirakom a tetejét.
************************************************************
Almás-sajtos hagymasaláta
Hozzávalók:
100 g trappista sajt egy darabban, 2 nagy, savanykás (borízű) alma, 3 nagy fej lilahagyma, 4 evőkanál olaj, 1 csapott evőkanál mustár, késhegynyi currypor, ízlés szerint citromlé, törött fehér bors, só, cukor
Elkészítése:
Az olajat a citromlével és a mustárral simára keverem, majd annyi vízzel hígítom, hogy az öntet egy decinél ne legyen több. Ezután jó ízesre fűszerezem a borssal, sóval, cukorral, curry porral.
A sajtot és a megmosott, kicsumázott, héjas almát az almareszelő legdurvább fokán lereszelem. Az öntetbe gyorsan beleforgatom, hogy az alma ne barnulhasson meg.
A megtisztított lilahagymát vékony karikákra, a karikákat pedig nagyon apró kockákra metélem, és megsózom. 15 perc múlva (kinyomkodás nélkül!) hozzáteszem a salátához.
Az egészet jól átforgatom, és lefedve, néhány órára beteszem a hűtőszekrénybe. Remek étvágycsináló!
************************************************************
Lencsés hagymasaláta
Hozzávalók:
100 g lencse, 8 kicsi, nem szétfővő burgonya, 2 csokor zöldhagyma, 1 csokor finomra vágott snidling, 2 evőkanál bor- vagy gyümölcsecet, 4 evőkanál olívaolaj (vagy egyéb salátaolaj), 2 kis fej vöröshagyma, só és frissen őrölt fehér bors (ízlés szerint)
Elkészítése:
A megmosott és átválogatott lencsét 2 óráig bő vízben áztatom. Ezután a vizet leöntöm róla, és friss vízben puhára főzöm.
Amíg a lencse fő, a héjas burgonyát is megfőzöm, meghámozom, és karikákra szeletelem. A zöldhagymát megtisztítom, megmosom, és nagyon vékonyra karikázom. Mély salátástálban a hagymát, a snidlinget, a burgonyát és a lencsét összekeverem.
A salátaöntethez a sót, borsot és ecetet addig keverem, amíg a só elolvad benne, majd folyamatos keverés közben hozzáöntöm az olajat. Végül a nagyon finomra reszelt vöröshagymát is belekeverem. A zöldségeket az öntettel lelocsolom.
Tipp: Hidegen vagy melegen is fogyasztható. Hidegen salátaként, önálló vacsorára, vagy melegen húsféle köretként nemcsak jóízű, de egészséges étel.
************************************************************
Paprikasaláta
"Paprika ország" - így hívnak minket nyugati szomszédaink. Legyünk méltóak e névre, és élvezzük a paprikasaláta zamatát!
Hozzávalók:
• 400 g kaliforniai paprika (különböző színű)
• 100 g lila hagyma
• 1 gerezd fokhagyma
• 0,2 dl borecet
• 0,5 dl olaj
• 1/2 csomó petrezselyem zöldje
• só, cukor, durvára tört fehérbors
Elkészítése:
A paprikák magházát eltávolítom, a hagymát és a fokhagymát megtisztítom. A paprikát és a hagymát karikákra vágom, a fokhagymát péppé zúzom, a zöldpetrezselymet finomra vágom.
Vizet forralok, amelyet előzőleg megsózok. A felszeletelt alapanyagokat leforrázom, 5-8 percig a forrázó vízben hagyom. Leszűröm, kihűtöm.
Közben elkészítem az ecetes-olajos öntetet, amelyhez a zúzott fokhagymát és a durvára tört fehérborsot és a zöldpetrezselymet is hozzákeverem. Az elkészített öntetet a kihűtött paprikára és hagymára öntöm.
Fogyasztás előtt 2-3 órán át hűtőszekrényben tárolom.
************************************************************
Gyömbéres hússaláta
Keleties ízek, gyömbérrel és szójaszósszal. Ha valamelyik hozzávaló hiányzik, azért még finom lehet!
Hozzávalók:
• 500 g felszelt sertéshús
• 3 teáskanál reszelt friss gyömbér
• 3 teáskanál szójaolaj
• 1 teáskanál szójaszósz
• 1 teáskanál borecet
• 250 g zöldborsó
• 1 teáskanál finomra darabolt lime
• ¼ csésze lime-lé
• 2 teáskanál finomra vágott korianderlevél
• 2 és ½ csésze babcsíra
Elkészítése:
Összekeverem a húst a gyömbérrel, valamint az olaj, a szósz és az ecet felével. Letakarom és hűtöm 10 percig.
Leforrázom a zöldborsót, és hagyom állni 2 percig. Leszűröm, és átöblítem hideg vízzel.
Gyors tűzön átsütöm a húsos keveréket, amíg megpuhul.
Összekeverem a maradék (másik fél) olajat, szójaszószt és ecetet a lime-mal, a lime lével, és a korianderrel.
Egy salátás tálba teszem az összes elkészült hozzávalót, és jól összekeverem.