Gyümölcsök turmixolva
Krémes, habos, ízletes, fenséges és még egészséges is. Ennél többet nehezen várhatunk el egy italtól. Ha nem kiegészítõnek isszuk, remek, ízletes, vitamindús fogyókúra is lehet belõle.
Aki már próbálta a friss gyümölcsökből, zöldségekből nyert italok élvezetét, legfeljebb téli kényszerűségből nyúlt "előre gyártott" levekhez.
Józan logikával is belátható: a friss zöldségekből, gyümölcsökből készített italok mindent tartalmaznak, amire szervezetünknek szüksége lehet: vitamint, ásványi anyagokat, enzimeket, rostokat. Ugyanakkor kevés szénhidrát van bennük, csekély mennyiségű, de természetes cukor, a zöldségek egyes fajtáiban jelentékeny mennyiségű fehérje, zsírok viszont alig. Itt van például az uborka, amit magas víz- és ásványtartalma miatt már az ókorban is szépítőszerként használtak, vagy a sárgarépa, melynek magas karotin tartalma nem csupán betegségek ellen véd, de kozmetikai alapanyagként is szolgál.
A zöldséglevek készítésének leggyorsabb eszköze a turmixgép, a pillanatok alatt pürévé aprított alapanyagokat ugyan utóbb még át kell passzírozni. A gyümölcscentrifuga vagy a nano-szűrős turmix segítségével olyan keményebb növények leve is kinyerhető, mint például a sárgarépa vagy az alma. A rostban gazdag növények, például az ananász feldolgozása már több lépcsős feladat. A turmixgépben elkészített ananászpürét édesíthetjük cukorsziruppal. Két óra állás után átpasszírozva rostmentes ananász lé a végeredmény, mely elbírja a vízzel történő hígítást is.
Mint oly sok más háztartási munkánál, itt is érvényes: nem érdemes kis mennyiségekkel kezdeni. Persze fontos a nyersanyagok számbavétele: általában a készítendő zöldség- vagy gyümölcslé kétszeresével számolhatunk. S ha már kísérletező kedvünkben nekiállunk a zöldségek és gyümölcsök feldolgozásának, érdemes mindjárt többfélét is egyszerre, sőt a legjobb, ha vendégeket hívunk. A kancsók tartalmának összevegyítése már igazán ínyenceknek való feladat. Fűszereket, például kaprot, friss petrezselymet, sót, borsot, cukrot ne felejtsünk el előkészíteni, ezek óvatosan adagolva aláhúzzák a növények eredeti aromáját.
A zöldséglevek önmagukban is kitűnőek, de remekül kombinálhatók például a tejtermékekkel, s ettől mindjárt ízükben és küllemükben is új jelleget kapnak. A zöldséglevektől, vagy az alkoholmentes zöldségkoktélok gondolatától ódzkodó családtagoknak és vendégeknek célszerű lehet először leveses csészében vagy tányérban bemutatni a kreációkat, a felfedezés vagy a megismételt randevú öröme már valószínűleg a pohár és jégkockák csilingelésével fokozható.
A turmixok elkészítéséhez nem kell különösebb jártasság a konyhában, bárki elkészítheti kedvenc gyümölcseiből, és ha szeretne eltérni a megszokott ízektől, akkor számtalan variáció közül válogathat. A turmixkészítés legfontosabb szabálya, hogy nincs szabály. A recepteket nem kell szentírásnak tekinteni, nyugodtan módosíthatjuk, ahogy csak akarjuk.
A turmixkészítéshez szükséges eszközök megtalálhatóak a legtöbb háztartásban (turmixgép, habverő, kanalak, poharak, kések). Ezeknek az italoknak legfontosabb alapanyagai a tej, a joghurt, a kefir és a tejszín, de használhatunk írót és aludttejet is. A különféle nyersanyagoknak megvan a maguk tipikus íze, amit remekül használhatunk a gyümölcsökkel való kombináláskor.
A gyümölcsök kiválasztásakor erre figyelj:
• a magas savtartalmú gyümölcsök (pl. citrusfélék) levétől a tej hamar összemegy, ezért a tejhez inkább almát, körtét, barackot, banánt;
• a savanyított termékekből (aludttej, kefir, joghurt) készített italokhoz felhasználhatjuk a savas gyümölcsök levét, illetve húsát (cseresznye, egres, citrusfélék, egres, eper és málna);
• az egzotikus gyümölcsök (kivi, mangó, ananász) általában olyan enzimeket tartalmaznak, amely a tejben található fehérjéket lebontja, ettől az italunknak keserű íze lesz, ebben az esetben inkább konzerv gyümölcsöket használjunk.
Turmixot készíthetünk fagylaltból is. A fagylalthoz friss gyümölcsöket adva, az ízét intenzívebbé tehetjük. Savanyított tejtermékekkel kombinálva, keményebb, krémes állagú italt kapunk.
Az elkészült italok lehűtésére talán a legjobban megfelelőek az ital ízéhez igazodó, kockára vágott, lefagyasztott gyümölcsdarabok.
Díszítésként a pohár szélére a gyümölcsökből kisebb költeményt is komponálhatunk.
************************************************************
Amiért isszuk: az illata, a gyorsan felszívódó koffein, s a mellé járó meghitt beszélgetés.
A kávé
Ez a nemes ital megérdemli, hogy elkészítését szertartásként végezzük el. Ha a következő szabályokat tiszteletben tartjuk, jó esélyünk van arra, hogy finom, illatos kávét készítsünk.
• A kávéfőzőnk mindig legyen tiszta.
• Jó kávét kizárólag friss vízből készíthetünk.
• Ne használjunk állott kávét, vagyis a kávéőrlemény is legyen friss.
• Amikor kinyitunk egy csomag vákuumos kávét, azonnal töltsük át egy jól záródó fémdobozba, hogy aromáját hosszú ideig megőrizze.
• Szakemberek azt javasolják, hogy a frissen őrölt kávét hűvös helyen ajánlatos tárolni.
• A legjobb kávé 96 fokos vízből készül, legfinomabb íze és illata akkor van, ha kb. 85 fokon szolgálják fel, illetve 50 fokosan isszák. Az instant kávéhoz 80 foknál melegebb vizet ne használjunk.
• A kávéitalt elkészítése után azonnal fogyasszuk el, mert ha áll, sokat veszít minőségéből.
• Ha sokáig főzzük, vagy meleg helyen tároljuk, a kávéban levő finom aromák elvesznek. Amennyiben mégis hosszabb ideig szeretnénk melegen tartani, töltsük át egy termoszba.
************************************************************